Restrukturyzacja uproszczona (PZU)

Restrukturyzacja uproszczona jest formą postępowania, która pozwala na zawarcie układu z wierzycielami z minimalnym udziałem sądu.

Restrukturyzacja ma na celu uniknięcie upadłości przedsiębiorcy poprzez zawarcie układu z wierzycielami. Układ zazwyczaj przewiduje umorzenie części zobowiązań dłużnika, ich prolongate i/lub rozłożenie na raty pozostałych zobowiązań. Dłużnik zyskuje możliwość ponownego ,,stanięcia na nogi”, z kolei wierzycielom pozwala uniknąć długotrwałego i kosztownego postępowania upadłościowego w wyniku którego zaspokojenie ich roszczeń – w przeciwieństwie do restrukturyzacji – jest zwykle zerowe lub symboliczne.

Główne korzyści z restrukturyzacji

Ochrona majątku zarządu/właściciela
działalności

Natychmiastowe (ok. 2-3 dni) wstrzymanie egzekucji (ZUS, US, Komornik)

Redukcja zadłużenia
(oraz wstrzymanie odsetek)

Utrzymanie kluczowych umów
(dla funkcjonowania firmy)

Umów się na konsultację

Najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi

Restrukturyzacja może być rozważana, gdy firma napotyka trudności finansowe, ma problemy z płynnością finansową, utrzymuje się na granicy niewypłacalności, lub gdy jej obecna struktura biznesowa nie jest efektywna.

Restrukturyzacja może umożliwić firmie dostosowanie się do zmieniających się warunków rynkowych, poprawę efektywności operacyjnej, redukcję zobowiązań i kosztów, a także odzyskanie stabilności finansowej. Najczęściej przedsiębiorstwo dłużnika jest w stanie generować dochód jednak nie takiej wysokości aby obsługiwać całe zadłużenie. Jego reedukacja pozwala dłużnikowi zachować przedsiębiorstwo, z koeli wierzycielom uniknąć upadłości ich kontrahenta gdzie zaspokojenie jest zerowe bądź na minimalnym poziomie. 

Należy jednak podkreślić, iż postępowanie restrukturyzacyjne przeznaczone jest dla podmiotów, które mają realne problemy finansowe lub strukturalne. Wbrew powszechnym opiniom nie służy jedynie ,,optymalizacji zadłużenia" ale ma na celu uzdrowieniem przedsiębiorstwa i uniknięcie upadłości. 

Proces restrukturyzacji zaczyna się od analizy ekonomicznej sytuacji przedsiębiorcy - jakie ma problemy, jakie są możliwości poprawy sytuacji (jakie postępowanie, jakie działania należy podjąć) a jakie zagrożenia. Jeżeli przedsiębiorca jest zagrożony niewypłacalnością i istnieją duże szanse na zawarcie układu z wierzycielami, podpisujemy umowę o nadzór nad wykonaniem układu. Następnie sporządzamy Wstępny Plan Restukturyzacyjny, spis wierzytelności oraz zakładamy akta postępowania Nadzorcy Układu. Po dokonaniu stosownych czynności dążymy do zawarcia układu na warunkach akceptowalnych zarówno dla wierzycieli jak i dłużnika (sens ma tylko układ, który dłużnik jest w stanie wykonać). Po przyjęciu układu nadzorca sporządza sprawozdanie, które będzie stanowić załącznik do wniosku dłużnika o zatwierdzenie układu. Po zatwierdzeniu układu przez Sąd klient znajduje się już w nowej sytuacji prawnej i ekonomicznej - jego dotychczasowe zobowiązania ulegają redukcji na warunkach określonych w zatwierdzonym układzie. Tym sposobem dłużnik zyskuje nowy start.

Restrukturyzacja może być przeprowadzona przez różne rodzaje przedsiębiorstw, zarówno duże korporacje, jak i mniejsze firmy (a także rolnicy). Warunkiem koniecznym jest pozostawanie w stanie zagrożenia niewypłacalnością. 

Czas trwania procesu restrukturyzacji może się różnić w zależności od skali zmian oraz stopnia trudności, z jakimi firma się boryka. Proces ten może trwać od kilku miesięcy (postępowanie o zatwierdzenie układu) do kilku lat (postepowanie sanacyjne).

Potencjalne ryzyka związane z restrukturyzacją mogą obejmować trudności w wdrożeniu zmian, opór ze strony pracowników, pogorszenie relacji z wierzycielami lub kontrahentami, a także brak oczekiwanych efektów finansowych. Dlatego istotne jest przeprowadzenie starannej analizy i planowania przed rozpoczęciem procesu restrukturyzacji. W trakcie rozmowy ustalamy na jakie zagrożenia klient może sobie pozwolić. Wbrew obiegowej opinii możliwe jest przeprowadzenie postępowania bez utraty zdolności kredytowej oraz bez wiedzy niektórych wierzycieli. 

Potrzebujesz pomocy?

 Zarządzanie firmą nie jest łatwe. Wielu przedsiębiorców zmaga się z zadłużeniem, które do pewnego stopnia jest normą w świecie biznesu. Jednak zdarzenia takie jak pandemia COVID, wzrost stóp procentowych, wojna na Ukrainie doprowadziły do sytuacji, w której nawet rzetelni przedsiębiorcy, nie ze swojej winy - znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej.

Warto porozmawiać z doradcą co można z tym zrobić. W celu umówienia spotkania napisz do: biuro@legispartner.pl

Kwalifikowany Doradca Restrukturyzacyjny

Umów się na konsultację