Dla wierzycieli

Swoje usługi kierujemy nie tylko do dłużników, lecz także do podmiotów profesjonalnych będących wierzycielami w już toczących się postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Oferujemy doradztwo prawne i zastępstwo procesowe w zakresie powyższych postępowań. 

Dla kogo:

  • wierzycieli masowych i instytucjonalnych (w tym Urzędów i Banków) potrzebujących wsparcia w zakresie zgłoszeń wierzytelności, składania stanowisk do projektów planu spłat wierzycieli, sporządzania środków zaskarżenia,
  • wierzycieli masowych i instytucjonalnych (w tym Urzędów i Banków) potrzebujących wsparcia w ocenie zgodności działań dłużników i nadzorców układu z prawem, ocen planów restrukturyzacyjnych i testów prywatnego wierzyciela,
  • działów prawnych MiŚP oraz adwokatów i radców prawnych, pełniących role pełnomocników wierzycieli w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • wierzycieli, których kontrahent ogłosił upadłość lub otworzył postępowanie restrukturyzacyjne.

Co oferujemy:

  • analiza akt Nadzorcy Układu (jak również akt syndyków) pod względem zgodności z prawem i w zakresie oceny możliwości wykonania układu (również na podstawie analiz planów restrukturyzacyjnych i testów prywatnego wierzyciela,
  • zgłaszanie wierzytelności w postepowaniu upadłościowym,
  • wnoszenie środków zaskarżenia od postanowień zapadłych w postepowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych, 
  • doradztwo i szkolenia dla działów prawnych, adwokatów i radców prawnych. 
Umów się na konsultację

Najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi

Wierzyciel musi zgłosić swoją wierzytelność.

W sprawach w których wniosek o ogłoszenie upadłości wpłynął po 1 grudnia 2021 r. zgłoszeń swoich wierzytelności, wierzyciel dokonuje za pośrednictwem Krajowego Rejestru Zadłużonych. W innych sprawa w wersji papierowej syndykowi lub Sędziemu-komisarzowi.

W praktyce, z treści obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości wynika komu i w jakiej formie należy zgłosić wierzytelność.

W sprawach gdzie wniosek o ogłoszenie upadłości wpłynął przed 24 marca 2020 r. wierzytelność zgłasza się sędziemu komisarzowi na adres Sądu przed którym toczy się postępowanie.

W sprawach gdzie wniosek o ogłoszenie upadłości wpłynął po 24 marca 2020 r. wierzytelność zgłasza się syndykowi na adres jego kancelarii.

  1. W postępowaniu upadłościowym pisma procesowe oraz dokumenty wnosi się wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe (dalej jako „System KRZ”) z wykorzystaniem udostępnianych w tym systemie formularzy (zasady logowania do Systemu KRZ są opisane w dalszej części niniejszego pouczenia). W przypadku braku formularza dedykowanego dla określonego rodzaju pisma lub dokumentu, należy w zakładce pt. „Katalogu dokumentów” wyszukać wzór pisma o nazwie „Pismo inne” (jest to pismo opatrzone numerem 70008).
  2. Wskazany powyżej (w pkt. 1) obowiązek wnoszenia pisma procesowych i dokumentów za pośrednictwem Systemu KRZ nie dotyczy następujących pism: 
    1. pism procesowych i dokumentów zawierających informacje niejawne w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych, 
    2. ofert składanych w toku przetargu lub aukcji. 
  3. Pisma procesowe oraz dokumenty wnoszone za pośrednictwem Systemu KRZ należy podpisać w jeden z poniższych sposobów: (i) kwalifikowanym podpisem elektronicznym, (ii) podpisem zaufanym, (iii) podpisem osobistym albo (iv) uwierzytelnić w sposób zapewniający możliwość potwierdzenia pochodzenia i integralność weryfikowanych danych w postaci elektronicznej, dostępny w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe. 
  4. Do pisma procesowego wnoszonego za pośrednictwem Systemu KRZ dołącza się załączniki w postaci elektronicznej (skany albo dokumenty elektroniczne). Skany dokumentów papierowych, które zostaną wprowadzone do Systemu KRZ przez pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub radcą Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej albo doradcą restrukturyzacyjnym stanowią poświadczony elektronicznie odpis dokumentu. Z kolei skany wprowadzone do Systemu KRZ przez inne podmioty stanowią elektroniczną kopię dokumentu. W przypadku złożenia elektronicznej kopii dokumentu niezbędne jest złożenie w sądzie bez oczekiwania na wezwanie w terminie 3 dni od dnia wniesienia pisma oryginału dokumentu albo jego odpisu poświadczonego za zgodność z oryginałem zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (dalej jako „k.p.c.”). Złożenie oryginału albo odpisu dokumentu z uchybieniem temu terminowi będzie skutkować zwrotem złożonego po terminie oryginału albo odpisu dokumentu na podstawie stosowanego odpowiednio art. 130 § 2 k.p.c. Jeżeli pismo jest adresowane nie do Sądu, tylko do Syndyka, ww. zasadę należy stosować wobec Syndyka i złożyć pismo w kancelarii Syndyka.

Pisma, zarządzenia oraz postanowienia doręcza się za pośrednictwem Systemu KRZ. Nie dotyczy to pierwszego doręczenia dokonywanego osobie fizycznej, osobie prawnej oraz jednostce organizacyjnej niebędącej osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, jeżeli nie wniosła w sprawie żadnego pisma.

Pisma, zarządzenia oraz postanowienia skierowane do osoby albo jednostki, która nie ma założonego konta w Systemie KRZ, pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia.

Konto osoby fizycznej zakłada się w Systemie KRZ. Dla założenia konta niezbędne jest:  określenie nazwy użytkownika,  określenie adresu poczty elektronicznej do powiadomień, określenia hasła oraz złożeniu podpisu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu osobistego albo uwierzytelnieniu przez użycie środka identyfikacji elektronicznej wydanego w systemie identyfikacji elektronicznej przyłączonym do węzła krajowego identyfikacji elektronicznej. 

W celu założenia konta w Systemie KRZ należy uruchomić przeglądarkę internetową i otworzyć stronę pod adresem: https://prs.ms.gov.pl/krz 

Następnie należy kliknąć w pole „Zaloguj”, a w dalszej kolejności w pole „Zarejestruj”, po czym wybrać jedną z dostępnych metod tworzenia konta: 

  • Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej albo 
  • Kwalifikowany podpis elektroniczny. 

Dalej należy postępować zgodnie z instrukcją znajdującą się na stronie internetowej. 

Konto podmiotu niebędącego osobą fizyczną zakłada w Systemie KRZ: 

  • Sąd – po złożeniu za pośrednictwem Systemu KRZ w imieniu tego podmiotu pisma procesowego albo 
  • Minister Sprawiedliwości – po zgłoszeniu za pośrednictwem Systemu KRZ potrzeby posiadania konta – wraz z jednoczesnym zgłoszeniem administratora lub administratorów konta. 

Do zgłoszenia podmiotu niebędącego osobą fizyczną, o którym mowa wyżej, dołącza się dokumenty potwierdzające umocowanie do działania w imieniu podmiotu niebędącego osobą fizyczną, chyba że stwierdzenie umocowania jest możliwe na podstawie wykazu lub innego rejestru, do którego Minister Sprawiedliwości ma dostęp drogą elektroniczną; okoliczność tę należy wskazać w treści zgłoszenia. 

Filmy instruktażowe dotyczące założenia konta znajdują się pod adresem: https://www.gov.pl/web/sprawie... 

Szczegółowe informacje na temat zakładania konta, pierwszego logowania oraz zasad użytkowania Systemu KRZ znajdują się pod adresem: https://krz-info-prod.apps.ocp...

W przypadku problemów z system KRZ należy kontaktować się z administratorem systemu poprzez infolinię nr tel. 71 748 96 00 lub e-mail: krz@ms.gov.pl.

Pisma procesowe oraz dokumenty z pominięciem Systemu KRZ mogą wnosić wyłącznie następujące podmioty:

  • wierzyciele, którym przysługują należności ze stosunku pracy, z wyjątkiem roszczeń z tytułu wynagrodzenia reprezentanta dłużnika lub wynagrodzenia osoby wykonującej czynności związane z zarządem lub nadzorem nad przedsiębiorstwem dłużnika, 
  • wierzyciele, którym przysługują należności alimentacyjne, 
  • wierzyciele, którym przysługują renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci i renty z tytułu zamiany uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę,
  • w postępowaniu o ogłoszenie upadłości
  • także dłużnik będący osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.

Wskazanym wyżej osobom dokonuje się doręczeń z pominięciem Systemu KRZ. Wskazane wyżej osoby mogą dokonać wyboru doręczenia elektronicznego, jeżeli wnieśli pismo za pośrednictwem Systemu KRZ. Oświadczenie o rezygnacji z wyboru doręczenia elektronicznego jest skuteczne w odniesieniu do pism, które zostały umieszczone w Systemie KRZ po złożeniu oświadczenia o rezygnacji.

Wskazane wyżej osoby mogą również wnosić wnioski lub składać oświadczenia i dokumenty w biurze podawczym każdego sądu rejonowego, przekazując ustnie treść wniosku lub oświadczenia pracownikowi biura podawczego oraz składając dokumenty sporządzone w postaci papierowej.

Wierzyciel Upadłego, który chce uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym, powinien we właściwym terminie zgłosić Syndykowi swoją wierzytelność.

Termin na dokonanie zgłoszenia wierzytelności wynosi 30 (trzydzieści) dni. Termin ten należy liczyć od daty ukazania się w Systemie KRZ obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości Upadłego.

Niektóre wierzytelności (wymienione w kolejnym punkcie poniżej) syndyk bierze pod uwagę z urzędu. Oznacza to, że nawet jeżeli wierzytelność taka nie zostanie zgłoszona syndykowi, to i tak wierzyciel, któremu ta wierzytelność przysługuje, będzie mógł zostać zaspokojony z masy upadłości i uwzględniony w planie spłaty wierzycieli. Nie oznacza to jednak ograniczenia działania powyższego wierzyciela. Będzie mógł zgłosić swoją wierzytelność syndykowi. Z jednej strony ułatwi to syndykowi identyfikację wierzytelności, które powinien wziąć pod uwagę z urzędu, a z drugiej pozwoli wierzycielowi zmniejszyć ryzyko, że syndyk omyłkowo nie weźmie pod uwagę jego wierzytelności lub niewłaściwe wyliczy ich wysokość. Jeżeli wierzycielowi przysługują zarówno wierzytelności, które syndyk uwzględnia z urzędu, jak i takie, które wymagają zgłoszenia, wierzyciel powinien dokonać zgłoszenia tych drugich.

Syndyk z urzędu uwzględnia:

  • wierzytelności zabezpieczone rzeczowo, tj. wierzytelności zabezpieczone hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym, hipoteką morską lub przez inny wpis w księdze wieczystej lub w rejestrze okrętowym,
  • należności ze stosunku pracy,
  • roszczenia Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o zwrot z masy upadłości świadczeń wypłaconych pracownikom upadłego.

Zgłoszenia wierzytelności dokonuje się za pośrednictwem Systemu KRZ.

Wierzyciele wskazani w art. 216aa ust. 1 p.u. mogą dokonać zgłoszenia wierzytelności w formie pisemnej na wskazany na 1 stronie niniejszego zawiadomienia adres Syndyka. Syndyk informuje, że w takim przypadku oddanie pisma procesowego w formie przesyłki poleconej w polskiej placówce pocztowej operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (obecnie – Poczta Polska S.A.) lub w placówce podmiotu zajmującego się doręczaniem korespondencji na terenie Unii Europejskiej jest równoznaczne z wniesieniem go do Syndyka, tj. data oddania pisma w formie przesyłki poleconej zaadresowanej do syndyka jest datą wniesienia pisma do syndyka (art. 165 § 2 k.p.c. w zw. z art. 178 ust. 3 p.u.). Ponadto, zgodnie z art. 228a ust. 2 p.u., powyższym wierzycielom przysługuje możliwość dokonania zgłoszenia wierzytelności ustnie w biurze Syndyka (adres biura Syndyka podano na 1 stronie niniejszego zawiadomienia).

Zgłoszenie wierzytelności przerywa bieg terminu przedawnienia. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu uprawomocnienia się postanowienia o zakończeniu albo umorzeniu postępowania upadłościowego.

Wierzyciel, który zgłosił wierzytelność po upływie 30-dniowego terminu wyznaczonego do zgłaszania wierzytelności, ponosi zryczałtowane koszty postępowania upadłościowego wynikłe z tego zgłoszenia, nawet jeżeli opóźnienie powstało bez jego winy, chyba że zgłoszenie wierzytelności po upływie terminu jest wynikiem dokonania przez syndyka korekty deklaracji lub innego tego typu dokumentu obejmującego rozliczenie (art. 235 ust. 1 p.u.). Powyższe koszty wynoszą równowartość 15% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Według stanu na dzień sporządzenia niniejszego zawiadomienia zryczałtowane koszty spóźnionego zgłoszenia wierzytelności wynoszą 882,45 złotych. Zryczałtowane koszty należy wpłacić na rachunek masy upadłości wskazany w zawiadomieniu, podając w tytule przelewu imię i nazwisko Upadłego oraz podaną na pierwszej stronie niniejszego pisma sygnaturę akt.

Zgłoszenie wierzytelności powinno czynić zadość wymaganiom pisma procesowego oraz zawierać:

  1. imię i nazwisko wierzyciela albo jego nazwę oraz numer PESEL albo numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku ich braku – inne dane umożliwiające jego jednoznaczną identyfikację oraz firmę, pod którą działa wierzyciel będący przedsiębiorcą, miejsce zamieszkania albo siedzibę, adres oraz NIP, jeżeli wierzyciel ma taki numer;
  2. określenie wierzytelności wraz z należnościami ubocznymi oraz wartość wierzytelności niepieniężnej;
  3. dowody stwierdzające istnienie wierzytelności; jeżeli wierzytelność została uznana w spisie wierzytelności sporządzonym w postępowaniu restrukturyzacyjnym, wystarczające jest powołanie się na tę okoliczność;
  4. kategorię, do której wierzytelność ma być zaliczona;
  5. zabezpieczenia związane z wierzytelnością;
  6. w razie zgłoszenia wierzytelności, w stosunku do której upadły nie jest dłużnikiem osobistym, przedmiot zabezpieczenia, z którego wierzytelność podlega zaspokojeniu;
  7. stan sprawy, jeżeli co do wierzytelności toczy się postępowanie sądowe, administracyjne, sądowoadministracyjne lub przed sądem polubownym;
  8. numer rachunku bankowego wierzyciela, jeżeli wierzyciel posiada taki rachunek.

W przypadku gdy zgłoszenie wierzytelności nie odpowiada warunkom formalnym pisma procesowego lub wymaganiom z art. 240 p.u. lub wierzyciel w terminie oznaczonym przez syndyka nie wpłacił zryczałtowanych kosztów związanych ze spóźnionym zgłoszeniem wierzytelności (art. 235 ust. 1 p.u.), stosuje się odpowiednio art. 130 k.p.c., co oznacza, że Syndyk wezwie wierzyciela, pod rygorem zwrócenia zgłoszenia wierzytelności, do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia go w terminie tygodniowym.

Formularz do dokonania zgłoszenia wierzytelności jest dostępny w Systemie KRZ. Należy go wypełnić, podpisać i za pośrednictwem Systemu KRZ wysłać do Syndyka. W formularzu należy m.in. podać sygnaturę akt sprawy.

Potrzebujesz pomocy?

Wszyscy możemy być wierzycielami niewypłacalnego dłużnika. Praktyka pokazuje, że nie jest łatwo skorzystać ze wszystkich praw, jakie teoretycznie służą nam w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Nie czekaj i sprawdź jak szybko możesz odzyskać swoje należności. Skontaktuj się z nami już dziś. Nasz ekspert zajmie się Twoją sprawą!

Kwalifikowany Doradca Restrukturyzacyjny

Umów się na konsultację